Obsesja doskonałości

Manital_klamkiFunkcjonalność, zgodność z przepisami, przyjemność użytkowania. To trzy podstawowe składniki przepisu na architektoniczny sukces. Jak osiągnąć ten cel? Kluczem jest dbałość o szczegóły.

Projektując wnętrza lub całe budynki należy pamiętać o roli, jaką odgrywają okucia budowlane. Decydują o komforcie pomieszczeń i korzyściach oferowanych klientowi w takim samym stopniu jak meble i inne elementy wystroju. Okucia wydają się być tylko drobnym szczegółem, ale należy pamiętać, że nie przyłożenie do nich należytej wagi odbija się na końcowym efekcie projektu. Co decyduje o jakości wybranego okucia?

  • Forma
  • Trwałość
  • Rodzaj materiału
  • Wykończenie

Diabeł tkwi w szczegółach

Istotnym detalem w kwestii projektowania wnętrz są okucia drzwiowe. Za przykład niech posłużą klamki drzwi wewnętrznych – prawidłowo dobrane idealnie wkomponują się w wybraną aranżację, pozwolą podkreślić spójność projektu. I to każdego – na rynku dostępny jest cały ich przekrój, od klamek standardowych, przez rustykalne, po nowoczesne i designerskie okucia. Można je dobierać pod kątem konkretnej przestrzeni, w której mają być zastosowane, by zapewnić użytkownikom najwyższy komfort. Klamki powinny być wygodne i wytrzymałe, ale nie wyklucza to niezwykłego wyglądu – przykładem mogą być klamki włoskiej marki Manital, znajdujące się w ofercie Häfele. Finezyjne, nieco ekscentryczne, świetnie ożywią usystematyzowane wnętrza. Z kolei w do wnętrz stylizowanych na wiekowe znakomicie sprawdzą się rustykalne klamki Giara.

Utrzymanie stylu zapewnią nie tylko klamki drzwiowe, ale także te okienne oraz pochwyty drzwiowe i zawiasy oferowane przez producentów. Połączenie tych rozwiązań gwarantuje utrzymanie harmonii projektu. Niewidoczne na pierwszy rzut oka szczegóły robią różnice – tak jest w przypadku krytych ościeżnic Argenta Invisidoor, które sprawdzają się w miejscach, w których zależy nam na jednolitych płaskich powierzchniach. Wpływa to na estetykę np. przy drzwiach i ścianach w jednym kolorze.

Dla wygody i bezpieczeństwa

Na ocenę mieszkania wpływa jego komfort. Ten można podnieść stosując przemyślane rozwiązania. W miejscach, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni, znakomicie sprawdzą się systemy przesuwne np. z serii Slido. Umożliwiają stosowanie nie tylko przesuwnych drzwi, ale nawet całych ścian, co znajdzie zastosowanie w przypadku np. salonów łączonych z kuchnią czy hallem. W tej kwestii największe znaczenie ma jakość szyn jezdnych – muszą zapewniać płynny ruch i być wytrzymałymi na długie użytkowanie. W zależności od aranżacji wnętrza można wybierać między prowadnicami montowanymi od strony podłogi i od sufitu.

Komfort poruszania się nie ogranicza się do metody otwierania drzwi – planując budynki, z których korzysta wiele osób warto zwrócić uwagę na dostęp do ich poszczególnych obszarów. Elektroniczny system dostępu jak np. Dialock świetnie sprawdzi się w hotelach, szpitalach, czy firmach z rozbudowanymi działami, do których powinny mieć wstęp tylko osoby uprawnione. Dzięki integracji z systemami zarządzania budynkiem, dostęp do wybranych pomieszczeń można uzależnić np. od pory dnia. Odpowiednie zaprogramowanie elektronicznego klucza pozwoli wybrać pomieszczenia, do których w hotelu będą mogli wejść tylko klienci VIP, w szpitalu jedynie lekarze, a w firmie pracownicy działu IT.

Odpowiednio dobrane okucia nie tylko poprawią wygląd i komfort, ale także bezpieczeństwo. Montowane na spodzie drzwi uszczelki opadające zapewnią skuteczną izolację akustyczną i przeciwdymową, co ograniczy hałas i będzie stanowiło dodatkową ochronę przed pożarem. Z kolei profile chroniące palce ochronią użytkowników przed przytrzaśnięciem palców w futrynie. Sprawdzą się idealnie w domach, w których są małe dzieci lub w budynkach takich jak przedszkola czy szkoły.

Okucia to istotne elementy wpływające na spójność projektu. Szczegóły, od których zależy komfort i funkcjonalność. Nie można o nic zapomnieć dążąc do doskonałości.

——————–

Poznaj Häfele!