22 / 10 / 2015

Nowy gość PERSPEKTYWY!

dorota szlachcic i afryka

Zaprojektowała Afrykarium we Wrocławiu, podobne tworzy w Angoli, wygrała konkurs na schronisko w Nepalu. Dorota Szlachcic jest nowym gościem wieczorów PERSPEKTYWA.

Dorota Szlachcic opowie o kulisach swoich prestiżowych realizacji. Wrocławskie Afrykarium to największe oceanarium w Europie i projekt wyjątkowy w skali światowej. Architekt uznaje je za swoje główne osiągnięcie. Na spotkaniach PERSPEKTYWA chce opowiedzieć również o nowych wyzwaniach, które czekają ją w Angoli i Nepalu.

- W Namibe w Angoli też powstaje „afrykarium”. Nieco mniejsze niż to we Wrocławiu,
ale równie wymagający, jeśli chodzi o realizację. Panują tam inne warunki klimatyczne, inna jest fizyka budowli. Wykorzystam doświadczenia z Wrocławia, ale to zupełnie inny projekt
– mówi Dorota Szlachcic, architekt, gość wieczorów PERSPEKTYWA.

Co ciekawe i zarazem smutne, mimo że Angola to kraj afrykański, mieszkające tam dzieci nie miały okazji widzieć wielu z afrykańskich gatunków zwierząt, które padają ofiarą kłusowników. Oceanario de Namibe będzie dla nich szansą, by je poznać.

Architekt jest również zaangażowana w projekt wysokogórskiego schroniska w Nepalu. Dorota Szlachcic weźmie w nim udział dzięki zdobyciu II nagrody w międzynarodowym konkursie Himalayan Mountain Hut. Wstępnie zaplanowano budowę 3 schronisk,
ale powstanie również centrum informacji turystycznej. Jednym z założeń projektu jest wykorzystanie fragmentów miejscowych budowli oraz lokalnych materiałów.

Spotkanie z Dorotą Szlachcic będzie okazją do rozmowy o niezwykłych projektach, związanych z nimi wyzwaniach i pracy architekta w warunkach odległych krajów.
To także solidna dawka inspiracji.

——————–

Poznaj Häfele!