02 / 10 / 2014

Wernisaż wystawy Architektury-murator

 

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbył się wernisaż niezwykłej wystawy. Przygotował ją miesięcznik „Architektura-murator”, patron spotkań PERSPEKTYWA, z okazji swojego 20-lecia oraz 25-lecia odzyskania przez Polskę wolności. Wystawa przedstawia 25 makiet budynków, które zostały zrealizowane w Polsce po 1989 roku.

Wernisaż odbył się 2 października. Wzięło w nim udział ponad 600 osób, w tym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, wybitny reżyser
i laureat Oskara Andrzej Wajda wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz, dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, Ambasador Królestwa Hiszpanii Agustin Nunez Martinez, zastępca prezydenta Miasta Szczecina Piotr Mync, zastępca prezydenta Miasta Warszawy Włodzimierz Paszyński, a także liczni przedstawiciele branży architektonicznej, środowisk artystycznych i biznesu.

Pięknie się składa, że możemy mówić o dobrej polskiej architekturze nowoczesnej
w 25-lecie wolnej Polski, z 20 rocznikami „Architektury-murator” w ręku, i cieszyć się, że ta rzeczywistość architektoniczna, zarówno pisana, ilustrowana, jak i tworzona, budowana i projektowana, doszła do takiego punktu, że jest polską dumą
– powiedziała minister Małgorzata Omilanowska. – Powstanie tego czasopisma 20 lat temu było niezwykle ważnym momentem w odbiorze i recepcji architektury nowoczesnej – dodała.

Kolekcja przygotowana przez miesięcznik „Architektura-murator” dla warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentuje 25 modeli wybitnych obiektów architektonicznych, które zostały zrealizowane w Polsce po 1989 r. To jedyny w swoim rodzaju przekrój polskiej architektury ostatniego 25-leecia. Sponsorem kolekcji jest firma Häfele – organizator branżowych spotkań dla architektów i designerów z cyklu Perspektywa.

Które budynki w mikroskali można zobaczyć na wystawie? To m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowe Muzeum Śląskie, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, Zintegrowane Centrum Przesiadkowe we Wrocławiu czy stadion PGE Arena w Gdańsku.

Wystawę można zwiedzać do 14 grudnia w głównej sali Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Następnie planowane są wystawy w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.

——————–

Poznaj Häfele!